Cinnamon Graphics on luovaan suunnitteluun erikoistunut yritys

Teen graafista suunnittelua ja tuotantoa, nettisivuja, logo- ja brändisuunnittelua sekä muutakin alaan liittyvää. Kaikenkokoiset työt onnistuvat mm. käyntikortit, pikkuesitteet sekä isot taittotyöt ja laajat verkkosivut. Nyt on myös tekoälytyökaluja käytössä.

Ota yhteyttä! Jutellaan lisää puh. +358 400 799 755 / Minna tai lähetä sähköpostia info@cinnamon.fi

Puuttuuko sinulta logo?

Suunnitellaan yrityksellesi ensin brändi-ilme. Nettisivut ja kaikki muu on helpompi suunnitella, kun logo, värit ja typografia on mietitty. Brändäys auttaa myös yrityksen kokonaistilanteen selkiyttämisessä eli mitä, miten ja miksi myydään ja markkinoidaan. Tämä pohjatyö kannattaa tehdä.

Lue lisää brändäyksestä

Nettisivut yritykselle

Suunnittelen ja toteutan alusta alkaen WordPress- ja Woocommerce-sivustoja sekä suunnittelen verkkosivujen ulkoasuja muillekin järjestelmille.

Nettisivut suunnitellaan aina yksilöllisesti yritystä kuunnellen ja kohderyhmiä ajatellen. Huomioin myös yrityksen budjetin eli perussivusto valmistuu hyvinkin edullisesti, jos asiakas osallistuu itse sisällöntuotantoon.

Ota yhteyttä ja jutellaan lisää tai kerro toiveistasi ja tavoitteistasi tarjouspyynnössä.

Lue lisää nettisivujen suunnittelusta
Kuva on tuotettu tekoälyllä, jota testailen. Kuva on hienon värinen, mutta muuten kaikki on vähän vinksallaan. Kuva syntyi sekunnissa. Jos alkaisin piirtämään ja kuvittamaan vastaavanlaisen kuvan tai järjestäisin valokuvauksen ja photoshoppailisin kuvaan lisäelementtejä, aikaa pitäisi varata työpäivä tai kaksi vähintään. Eli tekoälykuvitus säästää paljon aikaa ja rahaakin, mutta tekoälytaide voi olla kumista ja epätodellisen näköistä. Kirjoitan tästä blogiin myöhemmin.

Tiesitkö, että nettisivuja tehdään aina ihmiseltä ihmiselle. Tekoäly voi olla tukityökaluna esimerkiksi tekstin tuotannossa ja suunnittelussa, mutta yritys tarvitsee oikeasti ihmisen miettimät ja hyvin suunnitellut nettisivut. Ne tehdään yrityksen näköiseksi ja asiakkaita palvelevaksi. Kysy lisää!

Jätä soittopyyntö!

Soitan takaisin mahdollisimman pian.

Pikalomake
Nimi
Nimi

Blogi & Uutiset

Blogiin kirjoitan graafisesta suunnittelusta ja omaan alaani liittyvistä asioista. Nyt on ollut testattavana tekoälytyökaluja kuvan tekoon, joten pahoittelut jo etukäteen niistä. Jatkan suosittua Yrityksen värin valinta -juttusarjaa eli kerron vielä ruskeasta, turkoosista/petroolista ja vaaleanpunaisesta.

Huone, jossa on kukallinen sohva, samettityynyjä, kaunis kukkataulu, vaaleanpunainen nojatuoli ja jotain keltaista. valo tulee kauniisti ikkunasta.

Yrityksen värin valinta

Yrityksen perustajalla on usein selkeä visio minkä värinen oma yritys on. Se perustuu omaan makuun tai alalla yleisesti vallitsevaan värimaailmaan. Suomessa suosituin yritysväri on ollut sininen. Se luo positiivisia mielikuvia suomalaisuudesta, sinivalkoisuudesta, luotettavuudesta, rauhasta ja turvallisuudesta. Se on taivaan ja meren väri. Myös maailmalla sininen on monen lempiväri.

Typografia osa 2 – typografia tänään

Nykyisin fonttien käyttö on helppoa ja kätevää. Tarjontaa on valtavasti. Omalla koneella on fontteja ja sen lisäksi voi ladata miljoonia lisää. Jo pelkästään ilmaisten fonttien tarjonta on huikea. Maksullisia fontteja on valmistettu valtavasti ja lisää suunnitellaan koko ajan. Typograafikot ovat oma ammattikuntansa, mutta myös tavallinen ihminen

Typografia osa 1 – pölkky vai kauno?

Graafisen suunnittelun perusteet -juttusarja jatkuu typografialla. Jaan tämän aiheen kahteen osaan, koska juttua riittäisi aiheesta paljon. Jokainen joutuu kirjainten kanssa tekemisiin jo pienestä pitäen. Ja jokainen muistaa varmasti millaista oli opetella lukemaan ja kirjoittamaan. Aku Ankan kansi auttoi…
lastenhuoneen tapetti ©minnacinnamon

Kuosisuunnittelu

Suunnittelen mainostöiden lisäksi kuoseja ja tapettimalleja omaan mallistooni sekä myös tilauksesta ja lisenssillä. Kankaita ja sisustustuotteita on myynnissä Print on demand -periaatteella Spoonflower.com -kaupassa.

Lue lisää kuosisuunnittelusta

Olen somessa näissä kanavissa. Tule mukaan!

#cinnamongraphics #minnacinnamon